The Franklin County School hosted the second annual Elementary and Middle School County Track and Field Championship on Nov. 10 with both FCS and ABC schools competing.

The event saw 130 kids in grades 2 through 8 competing in 11 different events. Elementary and Middle School physical education classes at both schools learned the different events in preparation leading up to the event. The sport has seen a continuing rise in interest locally the last couple years.

The ABC School took home first place as a team in the middle school boys division, with FCS taking first place in middle school girls and both elementary divisions.

Last year’s two-event district champion Tiauna Benjamin was the only athlete in any division to win three events, winning the 100 meter, high jump and long jump. Jamela Ray was the only other competitor in any division to win multiple events, taking first in the shot put and discus throws.

Here are the results:

Elementary Girls

Team Scores: 1) FCS-51 2)ABC-36

Long Jump: 1) Janice Luce 12’ 3” (FCS) 2) Aryuana Benjamin 11’ 8” and Alana Segree 9’ 9” (FCS)

High Jump: 1) Jesse Alday 3’ 4” (FCS) 2)Bella Price 3’ 4” (ABC) 3) Zariah Harvey 3’ 2” (ABC)

Shot Put: 1) Alecia McNair 23’ 7” (ABC) 2)Trinity Creamer 19’ 6” (ABC) 3) Maya Itzkovitz 19’ 0” (ABC)

Discus: 1) M. Itzkovitz 42’ 0” (ABC)

100 Meter: 1) A. Benjamin 16.0 (FCS) 2) Emily Patterson 16.3 (FCS) 3) Mia Thomas 16.4 (ABC)

200 Meter: 1) Mackenzie East (FCS) 2)Natalie Gibbons (ABC) 3) Haley Mckee (ABC)

400 Meter: 1) Asya Owens 1:36 (ABC) 2)H. Mckee 1:42 (ABC) 3)Kenia Peralta 1:58 (FCS)

800 Meter: 1) Isabella Jones 4:25 (FCS) 2)Alana Segree 5:00 (FCS) 3) Rebecca Mahon 5:21 (FCS)

1600 Meter: 1) R. Mahon (FCS) 2) Jesse Alday FCS 3) Janice Luce FCS

4X100 Relay: 1) ABC

4X400 Relay: 1) FCS

 

Middle School Girls

Team Scores: 1)FCS-73 2) ABC-13

Long Jump: 1) Tiauna Benjamin 17’ 2” (FCS) 2) Amani Jones 14’ 0 (FCS) 3) Abby Johnson (FCS) 13’ 7”

High Jump:1) T. Benjamin 4’ 9” (FCS) 2) Lyndsey Steifel 4’ 0” (ABC) 3) Amani Jones FCS 4’ 0”

Shot Put: 1) Jamela Ray 33’ 7” (FCS) 2) Gracie Smith 30’ 10” (FCS) 3) Leslie Escobar 25’ 5” (ABC)

Discus: 1) J. Ray 58’ (FCS) 2) G. Smith 46’ (FCS) 3) Santi Turrell 45’ (ABC)

100 Meter: 1) T. Benjamin 14.1 (FCS) 2) Marissa Gilbert 14.5 (FCS) 3) Rihanna Hicks 15.6 (FCS)

200 Meter: 1) R. Hicks (FCS) 2)Autumn Loesch (FCS) 3) Holly Thompson (FCS)

400 Meter: 1) L. Steifel 1:23 (ABC) 2) Adia Barber 1:34 (FCS) 3) Kyla Culver 1:49 (FCS)

800 Meter: 1) Abby Johnson 3:03 (FCS) 2) Haley Miller 3:20 (ABC) 3) Genesis Jones 3:26 (FCS)

1600 Meter: 1) Makayla Varner 7:40 (FCS) 2) Macy Coxwell 9:13 (FCS) 3) Stevie Hicks 9:19 (FCS)

4X400 Relay: 1) FCS

 

Elementary Boys

Team Scores: 1)FCS 53 2) ABC 28

Long Jump: 1) Landrick Moore 14’ 1” (ABC) 2) William Chipman 12’ 11” (FCS) 3) Steven Korneay 12’ 8” (FCS)

High Jump: 1) Terry Proctor 4’ (FCS) 2) Cody Abercombie 3’ 10” (ABC) 3)CJ Conway 3’ 8” (ABC)

Shot Put: 1)Amante Austin 30’ (ABC) 2) Dakota Shiver 27’ 5” (FCS) 3)Jamarious Turrell 24’ 10” (FCS)

Discus: 1) J. Turrell 49’ (FCS) 2) Brayden McCall 45’ (ABC) 3) Alex Sterling 45’ (ABC)

100 Meter: 1) Steven Korneay 15.32 (FCS) 2) L. Moore 15.93 (ABC) 3) Jentzen Odom 16.5 (ABC)

400 Meter: 1) Cole Polous 1:16 (FCS) 2) Braden Shiver 1:20 (FCS) 3) Ashton Esten 1:25 (ABC)

800 Meter: 1) Dalyn Gilbert 3:31 (FCS) 2) Tyron Gordon 3:53 (FCS) 3) Gavin Shelley 4:00 (FCS)

1600 Meter: 1) Brandon Shiver 6:47 (FCS) 2) G. Shelley 8:10 (FCS)

4X100 Relay: 1) ABC

4X400 Relay: 1) FCS

 

Middle School Boys

Team Scores: 1) ABC 37 2) FCS 31

Long Jump: 1) Charles Brown 17’ (ABC) 2) Lamarious Martin 16’ (FCS)3) Dalyn Perry 14’ 8” (FCS)

High Jump: 1) Lamarious Martin 4’ 8” (FCS) 2) Skyler Yon 4’ 2” (ABC) 3) Charles Brown 4’ 2” (ABC)

Shot Put: 1) Kylan Stevens 44’ 5” (ABC) 2) Skye Huber 40’ 8” (ABC) 3) Blakely Curry 38’ 6” (FCS)

Discus: 1) S. Yon 105’ (ABC) 2) C. Brown 101’ (ABC) 3) K. Stevens 75’ (ABC)

100 Meter: 1) S. Huber 12.70 (ABC) 2) L. Martin 12.71 (FCS) 3) S. Yon 13.44 (ABC)

800 Meter: 1) Colin Amison 2:47 (FCS) 2) Larry Winchester 2:57 (FCS) 3) Luke Clatto 3:02 (FCS)

1600 Meter: 1)Charlee Winchester 5:42 (FCS) 2)C. Amison 5:56 (FCS) 3) Larry Winchester 6:35 (FCS)

4X100 Relay: 1) ABC